Výživa

Čím kŕmite svojho psa je ako pre vás tak i pre nás veľmi dôležité. Výživová hodnota stravy hrá úlohu v rámci zdravia, kondície a šťastia vášho psa a určuje aj kvalitu a dĺžku jeho života.

ZLOŽENIE

Toto sú niektoré z typických prísad ktorými formulujeme naše psie krmivá. Nie všetky zložky sú v každom výrobku, ak by ste potrebovali viac informácií kľudne nás kontaktujte. Niektoré suroviny sa ďalej spracovávajú, ako je uvedené na fotografiách, než sú stabilné a vhodné na použitie.

Celozrnné obilniny sú zdrojom vlákniny, a vďaka obsahu komplexných sacharidov sú základom pre pomaly sa uvoľňujúcu energiu, rovnako môžu pomôcť pri riadení chuti do jedla a udržania dobrej úrovne energie a vytrvalosti v prípade potreby. Používame celozrnné produkty zväčša od miestnych dodávateľov, tieto zrná obsahujú mnoho užitočných látok pre zdravý vývoj šteniat, dostatok energie pre psy v aktívnom veku rovnako ako veľa užitočných látok pre spokojný život psieho seniora. Pšenica a Kukurica – bohatý zdroj bielkoviny a vlákniny, pšenica obsahuje prebiotiká fruktan a arabinoxylány ktoré sú prospešné pre črevnú mikroflóru. Kukurica je bohatý zdroj vitamínov skupiny B a minerálnych látok, dokáže dobre zasýtiť. Pre vysoký obsah lepku nemusia byť vhodné pre psy s citlivým trávením, na to je určená rada krmív Dr.John Hypoallergenic a Grain Free ktoré pšenicu ani kukuricu neobsahujú. Ovos a Jačmeň obsahujú užitočné látky napríklad beta-glukány z ktorých plynie celý rad výhod u psov pri trávení, sú blahodárne pre kožu a zdravie kĺbov a v neposlednom rade podporujú imunitu. Takisto je ovos a jačmeň významný regulátorom cukru v krvi pre svoj nízky glykemický index.

Živočíšne bielkoviny alebo proteíny sú vysokomolekulárne organické zlúčeniny zložené prevažne z aminokyselín. Sú základnými stavebnými látkami organizmu, ovplyvňujú imunitu, podieľajú sa na výstavbe svalovej hmoty a ďalších tkanív, na tvorbe hormónov, enzýmov, sú nevyhnutné pre správnu funkciu tela. Zdrojom živočíšnych bielkovín v našich krmivách je nízkopopolová mäsová múčka vyrobená z vysokého podielu mäsa, vnútorností pre ako bohatý zdroj minerálov a malého množstva kostí pre vyvážený pomer Ca:P.

Iné proteíny sú zahrnuté kvôli rovnováhe aminokyselinového profilu receptúr, ale niektoré z týchto proteínov majú ďalšie výhody pre psov a môžu poskytnúť energiu a vitamíny pre šteňatá vo vývoji alebo pre psov v záťaži.

Oleje a tuky

Využívame iba zdravú zmes kuracieho tuku (ktorý je plný mono a polynenasýtených tukov), ľanové semeno (bohaté na omega 6 a 9 a ďalších mononenasýtených mastných kyselín) a rybacích olejov, ktoré sú vyrábané z lososa, a tak majú prirodzene vysoký obsah omega 3 mastných kyselín.

 

 

 

V niektorých našich receptúrach sú pridané niektoré špeciálne ingrediencie.

Extrakt zo Slávky Pyskatej z Nového Zélandu je prírodným zdrojom glukozamínu s EPA (kyselina eikosapentaneová). Tieto zlúčeniny podporujú zdravé kĺby a majú protizápalový účinok.

 

 

 

Botanická zmes sušenej šalvie, oregano, mäta, rozmarín, kurkuma a zázvor je pridaný do nášho kĺbneho komplexu.

Juka (púštna rastlina) obsahuje saponíny, ktoré boli objavené na odstránenie pachových látok z tráviaceho traktu u psov, a tak znižujú nežiaduce fekálne pachy.

 

 

 

Fruktooligosacharidy (FOS) sú probiotikum, ktoré dodáva živiny pre podporu rastu prospešných baktérií v čreve, ktoré potom môžu podporovať trávenie.

alignnone kyseliny orthokremičitej (ChOSA) je biologicky dostupná forma kremíka, ktorá môže pomôcť k podpore rastu kostí a regenerácie.

Konjugovaná kyselina linolová (CLA) je prospešný tuk s živinami, ktoré napomáhajú metabolizmu tukov, skôr než ho uložia. Je vhodnou zložkou pre psov ktorí potrebujú schudnúť, alebo sú náchylní k nárastu telesnej hmotnosti.

ZDROJE

Všetky naše ingrediencie sú získavané od vybraných dodávateľov a nami testované, aby sme zaistili, že spĺňajú naše kvalitatívne a výživové normy. Máme podporu poľnohospodárov vo Veľkej Británii a potravinárskej výroby, ktoré majú za cieľ využitie minimálne 85% britských ingrediencií vo všetkých našich receptúrach.

ŽIVINY

Medzi kľúčové živiny (makroživiny) pre vášho psa patria bielkoviny, tuky a sacharidy. Všetky poskytujú energiu, rovnako ako podporné látky pre rast, regeneráciu a energetické rezervy. Avšak, váš pes bude potrebovať aj niekoľko iných živín (mikroživiny) najmä vitamíny a minerálne látky, ktoré sú potrebné pre rad procesov a funkcií (napríklad zinok je potrebný pre kožu a srsť a zdravie, Selén je antioxidant, ktorý chráni bunky pred oxidačným poškodením).
Je nevyhnutné, aby bola správna hladina živín prítomná v potrave, aby váš pes dostával všetko, čo potrebuje na optimálnej úrovni. Nadmerné hladiny živín môžu byť často škodlivé alebo živiny môžu byť na nedostatočnej úrovni. To je dôvod prečo kŕmiť kompletným krmivom a tým mať záruku, že pes dostáva každý deň presne toľko čo potrebuje pre zdravie a kondíciu.

TRÁVENIE

Spôsob, akým váš pes trávi jedlo je dôležité. Počnúc od začiatku, granule musia byť vhodnej veľkosti tak, že psy ich môžu ľahko rozhrýzť, aby pomohli obrúsiť zuby a následne aby začal proces trávenia s enzýmami. V žalúdku sú tráviace enzýmy produkované na začatie trávenia jedla aby boli živiny absorbované neskôr v tráviacom trakte. Bielkoviny a tuky sa absorbujú pri prechode jedla cez tenké črevo. V hrubom čreve sa absorbujú najmä vlákniny a sacharidy. Nakoniec sa v hrubom čreve odstráni voda a posledné zvyšky tuku sa absorbujú.

Rôzne príznaky a symptómy sú badateľné v prípade, že receptúra nie je vhodná. Napríklad zápach a zlá kvalita stolice sú zvyčajne celkom zrejmé skoré príznaky, ktoré môžu zakrátko ustúpiť. Zápcha môže byť príznakom nedostatku vlákniny, zatiaľ čo hnačka môže naznačovať, že určitá zložka je príčinou tráviacich problémov. Kondícia srsti môže trpieť, ak je hladina tukov a mastných kyselín nevyvážená alebo pri alergii na niektoré potraviny môže vzniknúť ochorenie kože alebo problémy s ušami.

Pri prechode na novú receptúru, je dôležité, aby sa prechádzalo pomaly, aby sme sa uistili, že akákoľvek zmena úrovne živín alebo zložka je prijatá dobre. Novú receptúru treba odskúšať minimálne po dobu jedného mesiaca pred prijatím konečného rozhodnutia o tom, ako psovi vyhovuje, pretože niektoré zmeny sa objavia na srsti a celkovom stave až po dlhšej dobe. Samozrejme, že existujú niektoré zjavné príznaky, ktoré by nikdy nemali byť ignorované. Ak vidíte hnačky, vracanie, zápchu, potom je potrebné okamžité posúdenie vhodnosti receptúry, a ak by tieto príznaky pretrvávali alebo sa zhoršovali potom bude potrebné prehliadnutie veterinárom.