Dilema o psom krmive: vlhké vs. suché

Jednou z najdiskutovanejších tém vedenej špecialistami na psiu dietetiku je ohľadom vlhkého či suchého krmiva pre psy. V dnešnom svete je ohromné množstvo možností ako kŕmiť svojho psa, preto je vhodné spraviť si určitý prieskum. Na to aby ste spravili definitívne rozhodnutie ohľadom kŕmenia musíte mať naozaj všetky relevantné informácie. Poďme sa preto pozrieť na rozdiel v kŕmení vlhkou a suchou stravou.

V otázke chutnosti má vlhká strava navrch. Je pre psy rozhodne chutnejšia aj voňavejšia, čo ale môže byť problém pri psoch ktorí sa prežierajú. Suché krmivo môžeme zatraktívniť navlhčením alebo zaliatím.
Výhody v rámci dentálnej hygieny vášho psa sú zase pri kŕmení suchou stravou, kde si kúsaním chrumkavých granúl bude pes prirodzene oškrabávať časť plaku ktorý sa mu tvorí na zuboch.

Vybratie vhodnej veľkosti granulí je dôležitá na zabezpečenie ľahkej spotreby a dobrého trávenia. Pokiaľ máte veľké plemeno psa je vhodné krmivo Gilpa Kennel alebo Dr. John Gold, pokiaľ máte plemeno menšieho vzrastu vhodnejšie sú Gilpa Trinkets a Dr. John Titanium.

Horšie to je pri podávaní vlhkého krmiva kde je ústna hygiena zhoršovaná pridanými surovinami ako aj tým že pes nepotrebuje toľko hrýzť na spracovanie danej potravy. Preto odporúčame pri tomto type stravy pravidelne vykonávať svojmu psovi dentálnu hygienu.

Psy konzumujúce vlhkú stravu potrebujú prijať väčšie množstvo akoby prijali v porcii suchej kŕmnej dávky. Toto vedie aj k zvýšenej možnosti získania nadváhy. Dávkovanie suchého krmiva ako aj jeho skladovanie je oveľa jednoduchšie ako pri konzervách či salámoch. Dáva nám to možnosť lepšie kontrolovať dennú dávku ktorú psovi podáme.

Môže to znieť trochu divne, ale faktorom na zváženie pri výbere medzi mokrými a suchými krmivami, je psia srsť. Psy s bielou alebo fawn srsťou a psy s dlhou srsťou môžu byť vlhkou stravou často znečistené.

V otázkach skladovania, vlhká strava sa musí po otvorení uskladniť v chladničke a je konzumovateľná len po dobu 48 hodín. Misky z ktorých je potravina podávaná musia byť pravidelne umývané nakoľko je tam možnosť premnoženia baktérií. Je však výhodou možnosť nakúpiť v obchode viacero príchutí a tak ich psovi prestriedať. Naproti tomu suché krmivo býva zväčša uskladnené vo vreciach, vieme kúpiť väčšie vrece s krmivom a tak nemať potrebu stále chodiť do obchodu a myslieť na to aby sme nezabudli kúpiť napríklad konzervu.

Keď porovnáme skladovanie vlhkého a suchého krmiva tak obaly pre suché krmivo sú z enviromentálneho hľadiska lepšie. Oba obaly vedia byť recyklované ale menej náročný proces je pri vreciach od suchého krmiva.

Pokiaľ sa na to dívame z pohľadu dennej kŕmnej dávky, suché krmivo vieme využiť aj ako odmenu pri tréningu bez toho aby sme sa báli priberania psa. Malé množstvo granúl si vieme dať do pamlskovníka či vrecka a odmeniť nimi ak je to potrebné. Tak isto vedia byť skryté v hračke pre psa ktorá môže byť následne odmenou alebo môžu byť mentálnou stimuláciou ako hra. Nie všetko z toho sa dá spraviť s vlhkým žrádlom.

V rámci financií je výhodnejšie kŕmenie psa suchým krmivom. Je však dôležitejšie aby ste kŕmili vášho psa kvalitným krmivom. Pokiaľ sa rozhodnete prejsť zo suchého na vlhké, treba túto zmenu robiť postupne, primiešavaním, až kým nebudete kŕmiť len vlhkým alebo naopak.