Nové šteniatko

Šteniatka sú nádherné mäkké guličky, ktoré potešia vaše srdce bez ohľadu na váš vek alebo okolnosti. Ale ak vážne uvažujete o kúpe šteňaťa, treba veľa premýšľať.

Ako začať:
1. Treba si uvedomiť že je to záväzok na 10 a viac rokov vášho života, že sa treba o psa postarať vo všetkýh jeho životných etapách. Záväzok k pravidelnému cvičeniu, hraniu sa, poskytnutiu vhodnej stravy a veterinárnej starostlivosti podľa potreby.
2. Zaistenie vhodného prostredia pre psa, teplé pokojné miesto na spanie, miesto na hranie a ohradené, bezpečné miesto, ktoré môže považovať za vlastné
3. Druhý pes
Niektoré plemená dobre nezvládajú byť samy a potrebujú k spokojnosti a vyrovnanosti svorku.
4. Ničenie
Väčšina psov si v určitom okamihu svojho života privlastnia vaše veci za svoje, preto s týmto faktom treba jednoducho rátať resp. predvídať a zamedziť psovi prístup k veciam ktoré si zvlášť ceníte. V tomto ohľade samozrejme pomôže výcvik pod vedením skúseného profesionála a hlavne dostatok hračiek.
5. Útulkáč
Potom je tu otázka, prečo šteňa, keď existuje toľko dospelých psov v útulku ktoré potrebujú domov. Dospelé psy majú mnoho výhod, sú socializovaní, často sú so základným výcvkom a budú sa vám chcieť zúfalo zavďačiť a udržať si svoj nový domov. Ak je to váš prvý pes, a uvažuje o psovi z útulku, treba k tomu pristupovať opatrne pretože niektoré psy potrebujú zvláštnu starostlivosť a môžu tu byť určité obmedzenia, ako napríklad neznášanlivosť mačiek, iných psov atď.. V útulku vám ale radi pomôžu pri rozhodovaní o vhodnom psíkovi pre vás, chcú psom zabezpečiť trvalý domov preto sa vám budú snažiť vybrať psíka čo najlepšie.
Ak sa napriek tomu rozhodnete pre kúpu šteňaťa, potom treba vybrať správne plemeno tak, aby vyhovovalo vášmu životnému štýlu. Jednotlivé plemená sa môžu veľmi líšiť pokiaľ ide o ich charakter, správanie, činnosti, prácu a inteligenciu, napríklad španiel z pracovnej línie je ideálny aktívny pracovný pes, zatiaľ čo labrador (z nepracovnej línie) je dokonalý rodinný spoločník.

VÝVOJ ŠTEŇAŤA

> 0 týždňov
Všetky šteňatá sa budú vyvíjať trochu inak v závislosti na prostredií a genetiky, ale všetci musia prejsť rovnakými fázami počas prvých 12 týždňov od narodenia.
Šteňatá sa od narodenia rýchlo vyvíjajú. Spočiatku sú slepé a hluché a spoliehajú na svoju matku kvôli teplu. Po narodení sú drobné čo sa týka veľkosti a hmotnosti. Napriek tomu, v prvom týždni väčšina šteniat zdvojnásobí alebo až ztrojnásobí svoju pôrodnú váhu. Rýchlosť vývoja šteňaťa sa tiež líši podľa jednotlivého plemena. Napríklad, šteňatá kokeršpaniela otvoria oči skôr, než šteňatá foxteriéra, šteniatka basenji budú mať vyvinuté zuby skôr než šteňatá šeltie.

0-2 týždne
Počas prvých 2 týždňov života šteňatá spia 90% času a zvyšný čas sa kŕmia. Je dôležité, aby dostali hňeď po narodení mlieko od matky, nakoľko fena po pôrode produkuje v mlieku mledzivo, ktoré je bohaté na protilátky, ktoré budú podporovať ich imunitný systém a pomáhajú ich chrániť pred ochorením. Počas prvého obdobia rastú veľmi rýchlo a čoskoro sa budú snažiť o prvé pohyby ktoré pripomínajú pádlovanie prednými nožičkami. Tento pohyb prispeje k rozvoju svalov a koordinácie a rýchlejšie sa naučia, ako sa efektívne pohybovať a začne sa plaziť celým telom okolo svojej matky. Aj keď stále nemôže vidieť ani počuť, ich čuch a hmat im pomáha nájsť svoju matku v prípade potreby.

2-4 týždne
V určitom momente medzi 2 a 4 týždňom šteňatá začnú vidieť a počuť čím začnú objavovať svet, aj keď len obmedzene keďže až v 5. týždni môžu vidieť a počuť úplne. Začínajú vydávať zvuky a stávajú sa pružnejšími, učia sa stáť, sedieť a začínajú chodiť, približne v 3.týždni. Budú sa postupne učiť hrať a stávajú sa viac nezávislými od svojej matky.

4-8 týždňov
Od 4. týždňa sa začínajú socializovať, sú čoraz viac interaktívne, a je to tiež dôležitý čas, aby sa zoznámili s ľuďmi. Produkcia mlieka sa u matky spomaľuje a ich detské zuby sú už vonku a začína sa teda s odstavovaním a ponúka sa im potrava v mäkkej vlhkej forme. Medzi 5.-6.týždňom sú mliečne zuby úplne vonku.

8-12 týždňov
Odstavenie sa zvyčajne skončí po 8.týždni. V tomto bode šteňatá často prechádzajú obdobím strachu, kde strachovo reagujú na nových ľudí a objekty, a preto je dôležité aby bola táto fáza zvládnutá.

12 týždňov +
Po 12.týždni šteňatá aj naďalej rýchlo rastú. Vo väčšine prípadov štenatá malých plemien dospievajú oveľa skôr ako veľkých plemien, napríklad, malý teriér dokončí svoj rast za 6 mesiacov, kým newfoundlandovi to bude trvať viac ako 18 mesiacov kým bude vyzerať ako dospelý pes.

ŠTENIATKOVSKÉ NAČASOVANIE

Načasovanie príchodu šteňaťa je veľmi dôležité. Akonáhle príde rozhodnutie zadovážiť si šteňa je toho veľa čo treba spraviť kým si ho prinesiete domov. Treba si spraviť prieskum jeho typického chovania a potrieb a ak si šteňa beriete od renomovaného chovateľa, to je miesto kde začať.
Väčšina skúsených majiteľov psov sa zhodujú, že na jar alebo v lete je najlepšie obdobie priniesť šteňa do vašej domácnosti. Šteňatá sa väčšinou narodia na jar rovnako ako u väčšiny mláďat, príroda sa rozhodla, že to je ten správny čas! Navyše sa jedná o ideálne mesiace, pretože nie je dážď ani sneh, čo je dôležité pre výcvik, a vy aj šteňa si samozrejme môžete užiť prechádzky a výlety v ideálnom počasí.

Najlepší vek, aby šteňa prišlo do novej domácnosti je v rozmedzí 7-12 týždňov. V tomto veku sú osamostatnené od ich matky a sú pripravení vytvoriť si vzťah s novým majiteľom. Obvykle ale skúsený chovateľ nastaví odchod šteňaťa z chovu v 8. až 10. týždni veku.

ČO POTREBUJETE PRE NOVÉ ŠTEŇA

Doma

Je dôležité určiť oblasti, kde sa vaše šteňa bude môcť pohybovať a odstrániť nebezpečné predmety (elektrické zásuvky, voľné káble atď.) z jeho možného dosahu. Určite pokojné miesto, ktoré bude mať vaše šteňa len pre seba, prepravka, klietka, pelech sú nevyhnutnosť, určite nezvykajte šteňa na posteľ alebo pohovku! Takisto miesto na kŕmenie šteňaťa je vhodné určiť hneď od začiatku, najlepšie ale mimo vašej kuchyne a jedálne.

Vopred rozhodnúť, ktoré miesta budú zakázanou zónou a vhodne ich zabezpečiť detskou zábranou. Šteňatá nie sú schopné zvládnuť schody, takže ho budete musieť nosiť kým sa naučí ako bezpečne vyliezť hore a dole a dovtedy vhodne zabezpečiť schodisko aby nehrozil úraz šteňaťa.

Čo kúpiť

Pelechy a klietky: Pri kúpe klietky je dôležité, aby bola veľkosť podľa veľkosti jedinca v dospelosti. Dobrá klietka má vyberateľné plastové dno ktoré sa dá ľahko čistiť a nemá ostré hrany ktoré by mohli šteniatku ublížiť. Nákup niečoho na zakrytie klietky je tiež dobrý spôsob, ako vytvoriť teplé bezpečné prostredie pre šteňa, zaistiť samozrejme dostatočné vetranie.

Misky na jedlo a vodu: Musia byť dostatočne ťažké aby sa neprevrátili a musia byť vyrobené z materiálu ktorý šteňa nerozžuje. Veľkosť zabezpečíme podľa veľkosti šteňaťa v dospelosti.

Identifikačné známky: Známka s menom psa a adresou majiteľa poprípade telefónnym číslom je skvelá pomôcka pre rýchly návrat šteniatka v prípade jeho zabehnutia.

Obojok: Mal by byť ľahký aby psíkovi nevadil. Na výber je množstvo materiálov z ktorých sú vyrobené, mal by byť nastaviteľný. Treba nechať medzeru medzi krkom a obojkom, ale nie príliš aby sa pes nevyvliekol.

Vôdzka: Budete potrebovať vôdzku nie príliš tažkú a strednej dĺžky. Šteniatko treba s vôdzkou zoznámiť  krátkou prechádzkou aby sa na nej potom cítilo komfortne.

Jedlo: Dobrý chovateľ vám so šteniatkom dá aj dostatok krmiva na pár týždňov na ktorom boli šteňatá odchovávané. Po jeho skŕmení môžete prejsť na nové krmivo, nieje ale vhodné robiť zmenu náhle ako aj zásadne meniť kvalitatívnu triedu, trávenie šteniatka je citlivé a vždy dajte prechodu dosť času.

Hračky: hračky na hryzanie a takzvané treat hračky do ktorých sa dajú pamlsky, zamestnajú vaše šteniatko na dlhšiu dobu a čistí si na nich aj zúbky.

Noviny / podložky: tie môžu pomôcť s výcvikom čistotnosti šteňaťa na začiatku a odchytať prípadné nehody vnútri.

Očkovanie, micro chipping a odčervenie: Normálna očkovacia schéma pre šteňatá je vakcinácia v 7-8 týždňov veku a druhá sada 2 týždne neskôr v 9-10 týždni veku. Dobrý chovatelia vám dajú všetky záznamy v Pet passe s ktorým si zaregistrujete svoje šteňa aj u vašeho veterinára. Chovateľ je tiež povinný aplikovať u veterinára mikročip a dá vám registračné údaje, ktoré opäť váš veterinár bude musieť skontrolovať.

UVEDENIE ŠTEŇAŤA DOMOV

Naplánujte priniesť svoj nový prírastok domov v pokojnom týždni. Ideálne je ak bude čo najviac členov domácnosti doma a štaniatku sa vytvorí určitá rutina čo mu pomôže rýchlo sa aklimatizovať.

Keď priveziete šteniatko domov prvý krát, plánujte cestu starostlivo, tak aby ste sa vyhli hlasným neznámim zvukom napr. vlakov, autobusov a iných rušných miest ktoré by ho mohli vydesiť. Je dobré ak je pri šteňati niekto za jazdy aby ho v prípade potreby upokojil. Cestovné prepravky sú na tento účel veľmi vhodné pretože sa v ňom bude šteňa cítiť v bezpečí. Je dobré dať do auta aj podložky v prípade nehody a naplanovať si dostatočný počet zastávok na vyvenčenie.

Prvý deň keď veziete šteňa od chovateľa si naplánujte tak aby ste s ním mohli stráviť celý deň. Ideálne ísť preň skoro ráno a kým vám chovateľ dá všetky potrebné dokumenty nechať šteňa čo najviac na seba zvyknúť.

Keď príde šteniatko domov, nechajte ho ponaťahovať sa po ceste a zoznámte ho postupne s novým domovom, s miestami, ľudmi poprípade inými zvieracími obyvateľmi. Je dobré začať šteňa zvykať na rutinu, môžete ho teda vziať na prehádzku ale nie moc dlhú, šteňa nepotrebuje toľko pohybu ako dospelý pes a nie je dobré ak sa príliš vyčerpá nakoľko so stresom z nového prostredia by mohla prísť nejaká choroba. Začnite preto s malými prechádzkami a hrami.

Venčenie: šteniatka sa potrebujú vyprázdňovať často. Musí to byť prvá vec ktorú spravíme hneď ráno, po každom jedle, po dlhšom spánku a pokaždé keď šteniatko vyzerá že sa mu chce. Je dobré vymyslieť si slovné spojenie na to keď ho berieme von a pokaždé keď vonku spraví čo od neho chceme ho za to odmeniť pamlskom a pochvalou. Pokiaľ urobí potrebu doma treba to poriadne vyčistiť aby miesto nezostalo napachované a šteňa tam nerobilo potrebu pravidelne.

Spanie: šteňatá spia veľa a často. Potrebujú odpočívať po jedle, hre, prechádzke. Prvé noci je vhodné šteňa kontrolovať počas noci či je všetko v poriaku a vzali ho von ak by bolo treba.

Tréning: treba s ním začať hneď od začiatku. Naučiť základné povely je dobrým začiatkom. Tréningové centrá sú dobré na stretnutie sa s ľudmi a psami čo je skvelé na socializáciu. Je vhodné ale počkať kým šteňa bude úplne zaočkované aj keď má protilátky od matky.

PLÁN KŔMENIA ŠTENIATKA

Čím kŕmite vaše šteňa je dôležitejší fakt ako pri dospelom psovi a je to kľúč k zdraviu psa v dospelosti. Malo by byť kŕmené receptúrou pre šteňatá, kompletné suché krmivo zabezpečí výživu pre jeho správny rast pretože je vybalancované presne podľa požiadaviek a noriem, alternatívne kŕmenie (BARF) vyžaduje skúsenosti a dôslednosť, inak môžete urobiť nenapraviteľné chyby. Veľmi dôležité je vytvoriť šteňaťu príjemnú atmosféru, stres je často pôvodcom tráviacich problémov.

Šteňatá potrebujú byť kŕmené v malých množstvách a častejšie. Zo začiatku potrebujú mať stravu rozdrvenú na menšie kúsky a namáčanú, časom prejdú na úplne suchú stravu. Je dobré vytvoriť u šteňaťa záujem o jedlo aby si ho našlo samo. Keď dosiahne veku 8 týždňov jedlo je dobré podávať tak 4-5 krát za deň. Nemajte obavu ak jedlo v miske zostane, nakoľko bruško šteňaťa je veľmi malé, preto je potreba kŕmiť v malom a častejšie. Treba si všímať stolicu, u šteňaťa je menej formovaná ako u dospelého psa. V prípade vlhčenej stravy nenechávajte nedojedenú stravu v miske, misku vždy dôkladne vyčistite! Zapamätajte si, dobrý chovateľ vám odovzdá šteniatko po odstave s dostatočne navyknutým trávením a tým sa eliminujú škody spôsobené neskúsenosťou.

V prvých niekoľkých týždňoch sa snažte nekŕmiť príliš veľa rôznymi druhmi potravín a maškŕt. Nemusí to byť vhodné pre trávenie šteňaťa. Absolútne neprípustné sú sušené kúsky (uši, chrupavky a pod.), na to trávenie šteniatka nieje vôbec nastavené.

Ako šteniatko rasrie treba dávkovanie upraviť zo 4 na 3 a neskôr na 2 kŕmenia denne. Treba sledovať kŕmne návody na granuliach. Pre väčšinu psov v rastovej fáze sú vhodné 3 rôzne receptúry, počnúc šteňacou receptúrou nasledovanou pre psy vo vo vývoji. Odporúčame Dr. John Puppy alebo Heritage Growth, potom junior granule odporúčame Dr. John Titanium alebo Gilpa Junior, podľa veľkosti psa v dospelosti potom receptúru pre dospelé psy, obdobie zmeny sa značne líši podľa veľkosti, všetko je ale uvedené v kŕmnom návode.

Je dôležité aby malo šteňa stále prístup k čerstvej vode. Psy ktoré sú kŕmené suchou stravou prijímajú podstatne viac vody ako tie ktoré sú kŕmené surovou stravou. Treba sledovať váhu šteňaťa. Najjednoduchšie váženie doma je postaviť sa na váhu bez psa a so psom a po odčítaní hodnôt máme výsledok.

ŠTEŇATÁ VEĽKÝCH A OBRÍCH PLEMIEN

Šteňatá veľkých a obrích plemien potrebujú byť kŕmené šteňacou receptúrou oveľa dlhšie ako šteňatá malých plemien. Malé plemená potrebujú šteňaciu receptúru do 6 mesiacov, šteňatá veľkých a gigantikých plemien do veku 18 mesiacov. Naše šteňacie receptúry, rovnako ako aj ostatné naše receptúry nevyžadujú žiadne doplnenie, pretože sú kompletnou stravou so všetkými živinami, vitamínmi a minerálmi potrebnými pre rast. V skutočnosti sa dopĺňaním ďalších vitamínov alebo minerálnych látok môže vytvoriť nerovnováha živín, ktorá môže ovplyvniť srsť, chuť k jedlu a dokonca aj vývoj kostí. Existujú určité dôkazy o tom, že minerálna nerovnováha môže spôsobiť nerovnováhu v kostiach vo forme nižšej hustotoy kostnej hmoty, ktorá by mohla mať neblahé následky v neskoršom veku (osteochondróza, osteoartritída).

PREČO NIE JE VHODNÉ KŔMIŤ ŠTEŇA RECEPTÚROU PRE DOSPELÉ PSY?

Šťeňtá majú pri kŕmení iné nároky ako dospelé psy. Počas ich rastovej fázy potrebujú vyššiu dávku energie, proteínov, tukov, minerálov aj vitamínov potrebných pre ich rast. Kŕmenie štaňaťa receptúrou pre dospelé psy by znamenalo zdvojnásobenie množstva jedla ktoré potrebujete dať štaňaťu. Bolo by nanajvýš zložité dosiahnuť aby šteňa také množstvo jedla zjedlo a aj keby ho zjedlo mohlo by to množstvo spôsobiť zažívacie ťažkosti ktoré by vyústili do hnačky. Aj keď by toto množstvo zabezpečilo dostatočný prísun energie, nezabezpečilo by rovnováhu pokiaľ ide o aminokyseliny, vitamíny a minerálne látky, čo by mohlo ať negatívny vplyv na rast.