Etikety na krmivách pre psy

V závislosti na tom, aké informácie chcete nájsť na etiketách potravín pre psy, môže byť ich čítanie niekedy zmätočné. Vo Veľkej Británii, všetky etikety na potravinách pre spoločenské zvieratá a zvieratá sú prísne regulované predpismi EÚ a musia používať špecifické výrazy a frázy, aby splnili regulačné požiadavky. Nižšie je uvedený návod k niektorej z menej známych fráz.

KOMPLETNÉ KRMIVO

Pretože všetky produkty Gilbertson & Page sú kompletné receptúry, nie je potrebné dopĺňať že sú navrhnuté aby spĺňali všetky aspekty vyváženej stravy doplnené formuláciou typu “… podľa najnovších výskumov…“ a podobných marketingových nezmyslov.

POKYNY PRE KŔMENIE

Všetky naše pokyny pre kŕmenie uvádzajú odporúčané denné množstvo pre psov rôznych veľkostí a hmotnosti. Avšak, existuje veľa rôznych dôvodov, prečo môže váš pes potrebovať viac alebo menej než je táto hodnota. Napríklad, životný štýl, vek, práca, úroveň cvičenia, trávenie atď. S novou stravou je vhodné začať na odporúčanej hodnote a tá sa následne prispôsobí individuálnej potrebe vášho psa. To sa môže meniť v priebehu celého roka, takže pravidelné váženie vášho psa je nevyhnutné na zabezpečenie jeho stravovacích požiadaviek a akékoľvek problémy s váhou môžu byť rýchlo skorigované.

ZLOŽENIE

Ak sa pozriete na stránku zložiek, môžete vidieť rad našich typických prísad, ktoré používame v našich receptúrach. Na etikete bude uvedené v časti o zložení dvoma rôznymi spôsobmi. Buďto budú použité deklarované kategórie pre naše zložky, ktoré musíme chrániť pred konkurenčným plagiátorstvom. V tomto prípade sú ingrediencie napr. pšenica, ryža, jačmeň alebo ovos zahrnuté v kategórii s názvom „obilniny“. Vyhýbame sa zavádzajúcim formuláciám s rozpisovaním na čo najviac zložiek a tým dostať „mäso“ na prvé miesto, ak si pozriete mnoho iných receptúr tak ak by ste zaradili jednotlivé zložky len do kategórie, len minimálne množstvo receptúr by malo na prvom mieste kategóriu „mäso“. „Mäso a vedľajšie produkty“, napriek tvrdeniam mnohých internetových stránok ktoré tvrdila, že používanie týchto termínov naznačuje veľmi nekvalitné suroviny, je to zriedka pravda. Týmto termínom sa podľa regúl EU označuje surovina „mäsokostná múčka“, za týmto výrazom vidia ľudia strašiaka, v skutočnosti sa používa v 90% krmív pre psy. Každá živočíšna múčka obsahuje podiel kostí, norma určuje pri múčke pomer Ca:P, kde už základná surovina musí byť vyvážená. Mäso je základným zdrojom fosforu (P), a prirodzeným spôsobom ako zabezpečiť vyváženie je použitie kostí ako zdroja vápnika (Ca). Ten kto tvrdí že ich surovina neobsahuje žiadne kosti zavádza, mnohokrát asi aj nevedomky nevyznajúc sa v  problematike.

PRÍSADY

Jedná sa o nepochopený názov pre to, čo sú často veľmi prospešné zložky. Na etikety potravín pre psy tento oddiel zahŕňa: vitamíny, minerály, špeciálne doplnky výživy. Stojí za zmienku, že vitamíny a minerálne látky sú uvedené podľa pridávania sa počas čiastkového procesu, nie obsahu prítomnom v balení, ktorý bude nižší z dôvodu redukcie počas tepelnej úpravy a oxidácie v priebehu procesu. Avšak, toto zníženie berieme do úvahy a požadované pomery vitamínov a minerálov sú prítomné v potrebnej miere v každom vrecku potravín, aby zodpovedali požiadavkám psa.
Ďalším nesprávne chápaným výrazom v zložení sú „antioxidanty“. Jedná sa o nevyhnutnú prísadu pre stabilizovanie tukov v krmive ako ochrana pred oxidáciou tukov a tým znehodnotením krmiva. Antioxidanty sú buď na báze syntetických látok (BHA, BHT, Propylgalát…) alebo prírodného pôvodu najčastejšie zmesou tokoferolov, čo sú látky zahrnuté do skupiny Vitamín E. My používame v zmysle súčasných trendov zmes tokoferolov. Nevýhodou je kratšia doba expirácie čo v našom prípade je len 12 mesiacov odo dňa výroby.

ANALYTICKÉ ZLOŽKY

Jedná sa predovšetkým o nutričnú analýzu, ktorá ukazuje percentuálnu úroveň bielkovín, tukov, vlákniny a popola. Toto všetko sú nazýva „surovým“ pre odkaz na druh testu, ktorým sa vykonáva meranie množstva prítomného v receptúre. Hodnoty sú vždy na princípe „fed“ základu, takže nie je vždy ľahké porovnať obsah živín medzi suchou aj čerstvou potravinou, ktoré sa zdajú mať rozdielne úrovne živín. Naše receptúry obsahujú medzi 8 až 10% vlhkosti, v porovnaní s 80% vlhkosti v surovej strave. Takže na základe sušiny, čerstvé a sušené potraviny môžu mať podobné úrovne obsahu živín, budete musieť kŕmiť podstatne viac čerstvou ako sušenou potravinou aj keď suché krmivo obsahuje viac koncentrovaných živín.
Ak budete potrebovať bližšie vysvetlenie na nejakej z našich etikiet kontaktujte nás priamo a my vám radi pomôžeme.

KVALITA

Produkt a zložka kvality sú pre nás nevyhnutné a náš výrobný proces si kladie za cieľ zabezpečiť, aby každé vrece krmiva pre psy bolo konzistentné a kvalitou a chutnosťou spĺňalo očakávania našich zákazníkov. Všetky naše receptúry sú vyrábané na základe presne formulovaných receptúr a rozsiahlo nutrične a kvalitatívne testované aby sme zaistili, že spĺňajú všetky požiadavky stravy pre psa.

U našich nových produktov sa zameriavame ešte na ďalšie živiny a kvalitatívne analýzy a taktiež na domáce testovanie domácimi miláčikmi a pracovnými psami s cieľom zabezpečiť aby bol náš výrobok dobre prijímaný.

Kvalitatívnym dôkazom je aj akreditácia podľa normy ISO/9001 a zároveň sme hrdými držiteľmi kráľovských záruk „The Royal Waranty“ čo vo Veľkej Británii nesie pečať produktu najvyššej kvality.