Extrudácia – Technológia a kvalita výroby

Výroba suchého krmiva pre psov za posledných tridsať rokov značne pokročila. V súčasnej dobe je moderné, efektívne a vedecky riadené varenie procesom, ktorý zaisťuje nielen že receptúry sú mikrobiologicky neaktívne a môžu byť uskladnené pohodlne po dlhšiu dobu, ale aj zaručujú vysokú výživovú hodnotu krmiva.

Proces varenia pre suché psie krmivo je relatívne krátky ale veľmi efektívny proces. Celým výrobným procesom sa dosiahne vysoká stráviteľnosť krmiva, keďže obsahuje podiel škrobov je to priam nevyhnutnosť, inak by pes získal z krmiva menej energie. Vysokým tlakom a teplotou sa štruktúra škrobových zŕn naruší a tým sa dosiahne vysoká stráviteľnosť, to isté platí aj o bielkovinách.

Výrobný proces sa ale začína oveľa skôr ako sa roztočí šnek extrudéru. V prvom rade si treba uvedomiť že základný predpoklad naozaj kvalitného krmiva je výber vhodných a hlavne kvalitných surovín, na výslednom produkte to nepoznáte ale na vašom domácom miláčikovi je efekt nekvalitných granúl oneskorený a sprevádzaný mnohokrát nezvratnými procesmi chorôb a postihnutí. Väčšina ľudí sa mylne domnieva že kvalita krmiva je daná zložením, čím menej obilniny tým kvalitnejšie krmivo. Určite je veľmi dôležité zloženie ako také, v jednom smere je to určujúci parameter hlavne pre psy s citlivým trávením, ale každé krmivo obsahuje viac či menej obilnín a teda kvalitu ktorú máme na mysli je mikrobiologická nezávadnosť. Najdôležitejším predpokladom je čistota suroviny, aby zrná neboli napadnuté plesňou, aktuálne alebo počas procesu zberu a uskladnenia. Samotná pleseň sa extrudáciou zničí, ale produkt metabolizmu plesní – mykotoxíny ostávajú pretože sú termostabilné. Skúste si vyhľadať na internete čo spôsobujú mykotoxíny, napr. Aflatoxín, potom pochopíte ako veľmi je dôležitý parameter čistoty zrnín. Naša produkcia prebieha už mnoho rokov a za tú dobu sme vypracovali veľmi efektívny spôsob kontroly, či už výberom vhodných a osvedčených dodávateľov ako aj pravidelnými odbermi a testovaním vzoriek.

Takže na „sklade“ už máme vhodnú surovinu a môžeme začať s procesom výroby. Všetky suroviny sú uskladnené v zásobníkoch ktoré sú prepojené automatizovaným systémom dávkovačov, tým je možné zabezpečiť presné dodržanie receptúry. Po spustení procesu, ktorý riadi počítač sa zrniny z jednotlivých zásobníkov dostanú do mlyna kde sa jednak rozomelú na čo najjemnejšiu frakciu a zároveň sa navzájom premiešajú, pridajú sa ostatné zložky ako sú živočíšna múčka a ďalšie aditíva napr. vitamínový premix či ďalšie suroviny určujúce charakter jednotlivých receptúr.

Proces extrudácie začína zahrievaním zmiešaných materiálov na predbežnú úpravu pred zavedením do extrudéra. Extrudér je miesto, kde dochádza k primárnej variacej fáze suchého krmiva pre psov. Zmes sa varí pod vysokou teplotou pomocou pary a tlaku, a pohybuje sa smerom k otvorenému koncu vytláčasieho lisu. Na konci vytláčacieho stroja horúca zmes prejde tvarovacou matricou a nožom (podobne ako pôsobenie mlynčeka na mäso), kde sa nakrájané kúsky rýchlo premenia na chrumkavé granule, keď sú už pod normálnym tlakom vzduchu.

Granule ešte obsahujú cca 40% vlhkosti a preto pokračujú po dopravníku cez sušiacu pec. Po dosušení na požadovanú vlhkosť max. 10% na granule aplikujeme nástrek zmesi tukov obsahujúcich aj vitamíny rozpustné v tukoch pretože tie by sa procesom varenia zničili.

No a potom už len plnenie do vriec a uskladnenie.