Dysplázia bedrového kĺbu

Dysplázia bedrového kĺbu je komplexná genetická choroba, zvyčajne postihuje väčšie a obrie plemená psov. Chceli by sme vám predložiť komplexný článok, ktorý by mohol byť užitočný. Spolupracovali sme preto s Helen Murray, hlavnou sestrou na veterinárnej klinike King’s Road Vets v Sunderlande, kvôli jej odborným znalostiam na túto tému.

Čo je dysplázia bedrového kĺbu?

Dysplázia bedrového kĺbu je genetické ochorenie bedrových kĺbov. Abnormalita bedrového kĺbu spojená s laxnosťou svalov, šliach a spojivového tkaniva, ktoré podporujú kĺbnu luxáciu (oddelenie dvoch kostí od kĺbu / vykĺbenie) bedrového kĺbu v priebehu času. Psy ktorý majú túto chorobu dedičnú zväčša začínajú život s normálnymi kĺbami, každopádne genetická kompozícia kĺbu a okolité vplyvy vedú k luxácii.

Aké sú rizikové faktory dysplázie bedrového kĺbu?

Genetika je nepochybne príčinou stavu. Kým bedrová dysplázia môže postihnúť akékoľvek plemeno, má tendenciu postihovať skôr väčšie plemená, ktoré sú obzvlášť citlivé. Plemená ktoré často vidieť na King’s Road Vets s dyspláziou bedrového kĺbu sú nemecký ovčiak, labradorský retriever. Výživa a cvičenie tiež zohrávajú úlohu v závažnosti dysplázie bedrového kĺbu. Štúdie ukázali, že rýchly rast šteniat, rovnako ako obezita mať veľký vplyv na progresiu choroby. Cvičenie je samozrejme dôležité pre udržanie zdravej hmotnosti, pokiaľ sa to preženie môže to byť pre mladé psy skôr kontraproduktívne, nakoľko kĺbne spoje sú ešte stále v tom veku v raste. Cvičeniu, ktoré zahŕňa veľa skákania je potrebné sa v mladom veku vyhnúť.

Aké sú príznaky dysplázie bedrového kĺbu? Ako veterinár diagnostikuje stav?

  • Helen tvrdí, že hlavnými príznakmi sú:
  • abnormálna chôdza
  • krívanie
  • bolesť
  • stuhnutosť pri vstávaní z ľahu alebo po odpočinku
  • nechuť k pohybu, chodenie po schodoch alebo skákanie
  • strata svalového tonusu

Pre potvrdenie diagnózy veterinár vykoná hmatové vyšetrenie pre kontrolu abnormalít v kĺboch a následne na 100% potvrdenie bude nasledovať röntgen.

Ako sa lieči či zmierňuje dysplázia bedrového kĺbu? Existuje nejaký spôsob, ako tomu zabrániť?

Bohužiaľ nakoľko je dysplázia bedrového kĺbu dedičné ochorenie, neexistuje žiadny prípravok na trhu, ktorá by zabránila jej vývoju. Veterinári sa chirurgickými zákrokmi snažia zastaviť progresiu tohto ochorenia. Procedúra zahŕňa množstvo protizápalových liekov, doplnky stravy a reguláciu telesnej hmotnosti pacienta. Liečebné procedúry budú úspešnejšie ak zviera netrpí nadváhou. Extra hmotnosť bude zvyšovať tlak a napätie na chorý kĺb. To môže byť regulované formou cvičenia a diéty. Najnovšie sú dokázateľné skvelé výsledky za pomoci hydroterapie. Voda odľahčuje tlak na kĺby počas chôdze ale pes zapája svaly čo je skvelé počas rekonvalescencie po operácii. U psov s nadváhou odporúčame postupné znižovanie kŕmnej dávky ktoré s postupným cvičením pomôže k dosiahnutiu požadovaného stavu. Odporúčame produkty Gilpa Slimline alebo Dr. John Silver s kuracím mäsom.

Z hľadiska veľkých plemien, ktoré sú náchylné na toto ochorenie, Helen radí kŕmiť tieto psy krmivom určeným pre veľké a obrie plemená. Nakoľko rýchlo rastú, potrebujú inú výživu ako psy menších plemien. Odporúčame krmivo Gilpa Kennel, ktoré je špeciálne vyvinuté aby poskytovalo dostatočnú výživu ktorú veľké psy potrebujú. Helen taktiež odporúča majiteľom aby mladé psy príliš nezaťažovali, tým sa zabráni prílišnému vývoju svalov, nakoľko kosti stále rastú. Odporuča podávať psom doplnky stravy, hlavne pokiaľ trpia problémami s kĺbami. Veľa receptúr našich granúl obsahuje výživový komplex pre kĺby a kosti.

Ďakujeme Helen Murray z King’s Road Vets za pomoc s týmto článkom. Pokiaľ by ste mali akékoľvek podozrenie že kĺby vášho psa nie sú v poriadku navštívte špecializovaného veterinárneho lekára.