Ako kŕmiť

Dobrá rada na to ako kŕmiť psy môže pochádzať z celého radu rôznych zdrojov, od skúsených veterinárov, trénerov, chovateľov i renomovaných internetových stránok. Vždy stojí za zváženie zaujatosť týchto zdrojov a preto je v prvom rade vhodné urobiť si svoj vlastný prieskum, aby ste zistili či sú názory v súlade či rozpore s ostatnými zdrojmi.

Tento článok je určený na objasnenie individuálnych požiadaviek, ktoré váš pes môže mať v porovnaní s ostatnými. Je to v závislosti od toho či je váš pes dospievajúce šteňa, pes v záťaži alebo senior. Pre viac informácií ohľadom poradenstva týkajúceho sa konkrétneho psa nás neváhajte kontaktovať.

KOĽKO KŔMIŤ

Psy sa v požiadavkách na výživu líšia, hoci odporúčania  kŕmnej dávky sú v súvislosti s veľkosťou resp. váhou psa, jednotlivci si môžu v porovnaní vyžadovať viac alebo menej. Sú rôzne faktory ktoré treba zvážiť či váš pes potrebuje menej alebo viac ako je štandard pre plemeno, závisí ako aktívne sú jeho energetické hladiny, aký majú vek či chuť do jedla. V prvom rade treba začať s odporúčanou dávkou kŕmenia a následne  ju prispôsobiť na základe nižšie spomenutých faktorov v jednotlivých článkoch, ale nikdy nie viac ako 50% nad alebo pod východiskovú hladinu. Vždy berte do úvahy  odpočítanie množstva kvôli maškrtám ktoré použijete pre psa ako odmeny. Výsledná suma je východiskovým bodom. Bezprostredné príznaky prekrmovania môžu byť badateľné ako riedka stolica alebo hnačka; dlhodobejší efekt je priberanie na váhe. Ak by bola kŕmna dávka nedostatočná, niektoré zjavné príznaky sú, že váš pes bude neustále pociťovať hlad a bude neustále žobrať o jedlo aj po ukončení kŕmenia a v dlhodobom horizonte, bude mať za následok úbytok na váhe. Treba vážiť svojho psa pravidelne a udržiavať starostlivo dohľad nad výzorom daného jedinca. Mali by ste vidieť peknú stavbu svojho psa, rebrá nemajú byť vidieť ale mali by byť hmatateľné. Dôležité je ako vážite kŕmnu dávku, najlepšia alternatíva je váženie pri každom kŕmení čo zabráni nepresnosti. Alternatíva je odmerka alebo označená lopatka ale aj tu je vhodné priebežne odvážiť dávku, aby ste sa ubezpečili, že odmerané množstvo zodpovedá váhe vami nastavenej kŕmnej dávky.

PLÁN KŔMENIA ŠTENIATKA

Čím kŕmite vaše šteňa je dôležitejší fakt ako pri dospelom psovi a je to kľúč k zdraviu psa v dospelosti. Malo by byť kŕmené receptúrou pre šteňatá, kompletné suché krmivo zabezpečí výživu pre jeho správny rast pretože je vybalancované presne podľa požiadaviek a noriem, alternatívne kŕmenie (BARF) vyžaduje skúsenosti a dôslednosť, inak môžete urobiť nenapraviteľné chyby. Veľmi dôležité je vytvoriť šteňaťu príjemnú atmosféru, stres je často pôvodcom tráviacich problémov.

Šteňatá potrebujú byť kŕmené v malých množstvách a častejšie. Zo začiatku potrebujú mať stravu rozdrvenú na menšie kúsky a namáčanú, časom prejdú na úplne suchú stravu. Je dobré vytvoriť u šteňaťa záujem o jedlo aby si ho našlo samo. Keď dosiahne veku 8 týždňov jedlo je dobré podávať tak 4-5 krát za deň. Nemajte obavu ak jedlo v miske zostane, nakoľko bruško šteňaťa je veľmi malé, preto je potreba kŕmiť v malom a častejšie. Treba si všímať stolicu, u šteňaťa je menej formovaná ako u dospelého psa. V prípade vlhčenej stravy nenechávajte nedojedenú stravu v miske, misku vždy dôkladne vyčistite!  Zapamätajte si, dobrý chovateľ vám odovzdá šteniatko po odstave s dostatočne navyknutým trávením a tým sa eliminujú škody spôsobené neskúsenosťou.

V prvých niekoľkých týždňoch sa snažte nekŕmiť príliš veľa rôznymi druhmi potravín a maškŕt. Nemusí to byť vhodné pre trávenie šteňaťa. Absolútne neprípustné sú sušené kúsky (uši, chrupavky a pod.), na to trávenie šteniatka nieje vôbec nastavené.

Ako šteniatko rasrie treba dávkovanie upraviť zo 4 na 3 a neskôr na 2 kŕmenia denne. Treba sledovať kŕmne návody na granuliach. Pre väčšinu psov v rastovej fáze sú vhodné 3 rôzne receptúry, počnúc šteňacou receptúrou nasledovanou pre psy vo vo vývoji. Odporúčame Dr. John Puppy alebo Heritage Growth, potom junior granule odporúčame Dr. John Titanium alebo Gilpa Junior, podľa veľkosti psa v dospelosti potom receptúru pre dospelé psy, obdobie zmeny sa značne líši podľa veľkosti, všetko je ale uvedené v kŕmnom návode.

Je dôležité aby malo šteňa stále prístup k čerstvej vode. Psy ktoré sú kŕmené suchou stravou prijímajú podstatne viac vody ako tie ktoré sú kŕmené surovou stravou. Treba sledovať váhu šteňaťa. Najjednoduchšie váženie doma je postaviť sa na váhu bez psa a so psom a po odčítaní hodnôt máme výsledok.

ŠTEŇATÁ VEĽKÝCH A OBRÍCH PLEMIEN

Šteňatá veľkých a obrích plemien potrebujú byť kŕmené šteňacou receptúrou oveľa dlhšie ako šteňatá malých plemien. Malé plemená potrebujú šteňaciu receptúru do 6 mesiacov, šteňatá veľkých a gigantikých plemien do veku 18 mesiacov. Naše šteňacie receptúry, rovnako ako aj ostatné naše receptúry nevyžadujú žiadne doplnenie, pretože sú kompletnou stravou so všetkými živinami, vitamínmi a minerálmi potrebnými pre rast. V skutočnosti sa dopĺňaním ďalších vitamínov alebo minerálnych látok môže vytvoriť nerovnováha živín, ktorá môže ovplyvniť srsť, chuť k jedlu a dokonca aj vývoj kostí. Existujú určité dôkazy o tom, že minerálna nerovnováha môže spôsobiť nerovnováhu v kostiach vo forme nižšej hustotoy kostnej hmoty, ktorá by mohla mať neblahé následky v neskoršom veku (osteochondróza, osteoartritída).

PREČO NIE JE VHODNÉ KŔMIŤ ŠTEŇA RECEPTÚROU PRE DOSPELÉ PSY?

Šťeňtá majú pri kŕmení iné nároky ako dospelé psy. Počas ich rastovej fázy potrebujú vyššiu dávku energie, proteínov, tukov, minerálov aj vitamínov potrebných pre ich rast. Kŕmenie štaňaťa receptúrou pre dospelé psy by znamenalo zdvojnásobenie množstva jedla ktoré potrebujete dať štaňaťu. Bolo by nanajvýš zložité dosiahnuť aby šteňa také množstvo jedla zjedlo a aj keby ho zjedlo mohlo by to množstvo spôsobiť zažívacie ťažkosti ktoré by vyústili do hnačky. Aj keď by toto množstvo zabezpečilo dostatočný prísun energie, nezabezpečilo by rovnováhu pokiaľ ide o aminokyseliny, vitamíny a minerálne látky, čo by mohlo ať negatívny vplyv na rast.

KŔMENIE DOSPELÉHO PSA

Je dôležité prehodnotiť z času na čas čím kŕmite psa, hlavne ak vám dáva signály že by preferoval niečo iné. Potreby vášho psa sa menia v závislosti od starnutia kde šteňaciu receptúru treba meniť na dospelácku a nakoniec na receptúru vhodnú pre seniorov, alebo vzhľadom na zmeny v aktivite psa a výdaj jeho energie.

Príznaky ako hlad, triaška v chladnejšom počasí a únava môžu byť prvotné znaky od vášho psa že potrebuje receptúru s vyšším prísunom energetických hodnôt.  Je možné že ste napríklad chceli regulovať váhu vášho psa diétnou receptúrou aby ste nemuseli obmedziť množstvo odmien v podobe pamlskov, čo ale mohlo spôsobiť nerovnováhu v príjme výživných látok.

Zotavovanie po operáciách alebo dlhodobých ochoreniach treba tiež brať do úvahy pri výbere receptúry, ako pri štandardných operáciách tak pri kastrácii či čistení zubov. Po zubnom ošetrení treba brať do úvahy schopnosť hrýzť granule, ak bude mať obmedzenia v pohybe, treba kŕmiť vysoko stráviteľným jedlom. U niektorých psov môže mať kastrácia dlhodobý vplyv na metabolizmus a jeho spomalenie, takéto psy sú náchylné k nárastu telesnej hmotnosti a bude treba siahnuť po krmive s nižším obsahom tuku. Odporúčame Dr John Silver/ Silver Beef ako aj receptúry z radu Arkwrights.

Zažívacie problémy sú bohužiaľ bežné u psov, čiastočne kvôli ich zvedavosti v snahe všetko čo je jedné zjesť! Je dôležité tomu zamedziť aby sa predošlo nežiadúcim zažívacím ťažkostiam, čo môže vyústiť až do hnačiek. Rada veterinárov v prípade hnačiek znie obmedziť akúkoľvek stravu po dobu 24 hodín a potom pomaly podávať vysoko stráviteľnú stravu v podobe ryže a uvarených kuracích pŕs alebo kompletné krmivo určené pre citlivé trávenie (Heritage Sensitive napríklad). Ak sa hnačky opakujú častejšie je potrebné zájsť k veterinárovi a spraviť psovi testy (koprológiu a.i..)
Bolo preukázané že potravinové alergie u psov mlaších ako 1 rok sú odolnejšie a závažnejšie než alergie, ktoré sa vyvíjajú neskôr v živote. Preto má zmysel pozorne sledovať svojho psa v priebehu tohto obdobia a vykonať akúkoľvek zmenu v stravovaní alebo liečbe veľmi pozvoľne. Hlavnou zmenou v tomto veku bude prechod zo šteňacej receptúry na dospelácku. Treba zohľadniť kondíciu psa, správanie, aktivity, zdravie psa aby ste vybrali pre vášho miláčika tú správnu receptúru vzhľadom na jeho požiadavky.

PSY V ZÁŤAŽI A PRACOVNÉ PSY

Je dôležité oddeliť v stravovaní psy s vysokým výdajom energie čiže psy pracovné od psov ktorý sú domácimi miláčikmi. Ako pri ľudských športovcoch ktorí majú špeciálne stravovacie návyky a diéty aj psí športovci potrebujú zohľadniť množstvo porieb.

Po prvé viac energie: pracovné alebo športové psy budú pravdepodobne potrebovať buď receptúru s vyššou energetickou hodnotou, ako je Dr John Titanium alebo dobrú aktívnu receptúru, ako je Dr John Gold, s dostatkom energie pre činnosť, bielkovín pre rast, regeneráciu tkanív, esenciálnych tukov pre kondíciu a ďalšiu energiu. Kŕmenie dvakrát denne je ideálne pre väčšinu psov kvôli tráveniu avšak pri pracovných psoch je dobré si správne načasovať kŕmenie tak aby bola strava pri práci už natrávená.

Zohľadnime ich úroveň a typ činnosti: Ak sú aktívne po celý deň, tj pracovný alebo policajný pes, potom výdrž je dôležitá a pomaly sa uvoľňujúce komplexné sacharidy (celozrnné obilniny) môžu poskytnúť energiu postupne po celý deň.

Športové psy, používané pri poľovačkách a skúškach, budú potrebovať vyššiu hladiny energie pre krátke nárastové aktivity, budú tiež potrebovať dobrú koncentráciu, takže odporúčame vysoko aktívnu receptúru ako Dr. John Titanium nimi sa dodá energia a potrebné živiny, ktoré potrebujú spolu so doplnkom výživy ktorý udrží ich kĺby v dobrom zdravotnom stave.

Ďalej napríklad dostihové psy ktoré disponujú ohromnou rýchlosťou, potrebujú šprintovať na krátke vzdialenosti s mimoriadnym sústredením na návnadu, no následne potrebujú mať veľkú fázu oddychu. Závodné psy ako napríklad chrty potrebujú aby strava mala nízky objem, vysokú stráviteľnosť s vysokým obsahom tuku a s dobrou úrovňou bielkovín (24-25%), vyplní to dobu pretekov a zabráni rozvoju anémie, ku ktorej sú náchylné. Obsah minerálnych živýn je obzvlášť dôležitý pre chrty, pretože potrebujú 2-3 krát viac ako potreby sedavého psa, z dôvodu schopnosti vyrovnania sa so stresom z pretekania. Odporúčame pre tento typ športových psov Gilpa Trinkets.

Zmena stravy: pracovné psy budú musieť zmeniť receptúry tak ako psy v rôznych obdobiach svojho života, takže nájsť tú správnu stravu na obdobie správneho rastu, dospelosti a seniora je dôležité. Treba zabezpečiť správne receptúry v priebehu obdobia stresu alebo vysokej práce, pomôže to minimalizovať akékoľvek zažívacie ťažkosti a nedôjde k strate kondicie psa. Takéto psy sú náchylnejšie na rôzne druhy ochorení, preto je vhodné objaviť zmeny a symptómy čo najskôr.

Pri všetkých pracovných a športových plemenách, je dôležité ich stravu pravidelne revidovať, aby sme sa ubezpečili, že sú v optimálnej kondícii. Keď nepretekajú alebo nepracujú je vhodné prejsť na ľahšiu stravu, s nižším obshom tuku, aby si nevšimli že ich porcie sú menšie a aby nenaberali na váhe v obdobiach odpočinku a regenerácie. Pri odchode do dôchodku, je dobré aj naďalej kŕmiť dobrým, stráviteľným krmivom s doplnkami výživy napríklad krmivo Gilpa Kennel.

ALERGIE A INTOLERANCIE

V dnešných dňoch sa čoraz viac stretávame s prejavmi alergií a roznych potravinových intolerancií. Je to bohužiaľ daň za pokrok a životné prostredie okolo nás nieje v ideálnej forme, a to je jedným z hlavných faktorov pri spustení alergických prejavov. Vždy si všímajte rôzne zmeny na strsti, pokožke (uši, brucho) a slizniciach, tam sa problémy prejavujú ako prvé. Vždy berte veci v súvislosti, či ste menili krmivo, používate nové druhy pamlskov, pohybujete sa v prostredí vyššej koncentrácie psov, to všetko môže viezť k prejavom. Elimináciou týchto faktorov zistíte či bolo spúšťačom práve toto. Pokiaľ problémy pretrvávajú ale niesú v akútnej fáze (rapídne zhoršovanie stavu – jednoznačne vyhľadajte veterinára) nastáva čas na prechod na hypoalergénne receptúry pre elimináciu možných a všeobecne známych spúšťačov alergií (lepok, mliečne produkty, sója alebo vedľajšie produkty rastlinného pôvodu). Pre riešenie situácie odporúčame produkty rady Dr.John Hypoalerrgenic alebo pre preukázané intolerancie na obilniny predovšetkým radu Dr.John Grain Free.

KŔMENIE POČAS CYKLU

Môže byť celkom bežné vidieť malý prírastok hmotnosti počas tohto obdobia, ak sa obmedzujú prechádzky kvôli elimináciu kontaktu feny s neželanými nápadníkmi. Aj naďalej je vhodné kŕmiť rovnakým množstvom až do konca cyklu kedy môžeme upraviť množstvo, podľa toho či fena potrebuje nabrať alebo schudnúť.

ČÍM KŔMIŤ POČAS TEHOTENSTVA

Najlepšie je využiť vyváženú stravu v podobe kompletného krmiva pre dospelé psy v záťaži, počast tehotenstva by malo byť dostačujúce. Najviac odporúčame receptúry Gilpa Trinkets, Dr. John Titanium alebo Heritage Growth ktoré sú ideálne pre menšie plemená alebo pre feny s početnými vrhmi nakoľko tieto receptúry obsahujú veľké energetické hodnoty a proteíny, ktoré podporia tvorbu mlieka a dodatočných potrieb v období tehotenstva.

Ak sa rozhodnete zmeniť fene jedálniček, je vhodné meniť veľmi postupne a nie v čase pôrodu alebo odstavovania šteniat. Niektorí chovatelia uprednostňujú neobmedzené kŕmenie v tomto období, ale je to vhodné len pre nepažravé psy. Dávku treba v období pred pôrodom a v období kojenia zvýšiť aby fena neprichádzala o živiny. V prípade že by sa vám fenka nezdala, je vhodné navštíviť veterinára.

KŔMENIE POČAS PÁRENIA

Počas párenia neexistujú žiadne špeciálne požiadavky na stravu zo strany feny. Je vhodné aby fena počas párenia bola v dobrej kondícii a aby sa do tejto váhy dostala aj po odstavení od šteniat.

KŔMENIE POČAS TEHOTENSTVA

Tehotenstvo u psov trvá približne 57-69 dní. Kŕmenie počas tejto fázy zabezpečí šťastlivý príchod zdravých šteniatok na svet. Počas prvých 35 dní nie je nutné extrémne zvyšovanie kŕmnej dávky, je dobŕe kŕmiť normálne a sledovať apetít, trávenie a kondíciu feny. Je možné že počas 4. a 5. týždňa tehotenstva fena stratí apetít čo je v tomto období normálne. Každopádne v poslednej tretine tehotenstva fena potrebuje zvýšiť kŕmnu dávku, každý týždeň o 10% čiže ku koncu tehotenstva bude dostávať 1,5 jej bežnej kŕmnej dávky. Čím sú šteniatka v jej bruchu väčšie tým sa zmenšuje možnosť príjmu potravy, vzhľadom na to treba kŕmiť menej a častejšie.

KŔMENIE POČAS LAKTÁCIE

Toto je najnáročnejšia časť tehotenstva pre matku, nakoľko potrebuje veľa živín na podporu tvorby mlieka. Najviac mlieka potrebuje vyprodukovať v 3. – 6. týždni po narodení šteniat. Dobrým štartovacím bodom na to koľko stravy fena potrebuje je kalkulovať s klasickou dávkou ktorú fena mala a pripočítať plus 25% na každé šteňa.

Aby strávila dostatok potravy treba jej dávať menšie dávky častejšie. Ak javí známky nechutenstva treba skúsiť granule namočiť alebo pridať niečo málo na dochutenie. Fene treba kondíciu udržiavať aby po odchode šteniat nestrádala ale bola na tom rovnako ako pred nimi. Štenatá je vhodné začať prikrmovať šteňacím jedlom od 4. týždňa.

Fena môže v tomto období pôsobiť stále smädná, pri tak veľkej produkcii mlieka je to normálne. V období 5-8 týždňov po pôrode je vhodné kŕmnu dávku feny začať znižovať, zníži sa tak aj produkcia mlieka u feny a pomôže to k lepšiemu odstaveniu šteniat. V tomto bode by mali šteňatá prijímať dostatok tuhej potravy pre ich dobrý rast.

PSY S NADVÁHOU ALEBO SO SKLONOM K PRIBERANIU

Tak ako ľudia aj niektorí psy majú sklony k priberaniu na váhe. Niekedy to môže byť spôsobené obmedzením v pohybe, hormonálnymi zmenami alebo to môže byť spôsobené prekrmovaním. Niektoré plemená majú predispozície na to ľahko priberať – labrador, mopslík, koker španiel, jazvečík a iné. Asociácia pre zvieracie krmivá vo Veľkej Británii pod názvom PFMA zistila že viac ako polovica psov vo VB má nadváhu.  Nadváha má za následok kratší život psov, psy trpia problémami s pohybovým ústrojenstvom, objavuje sa nárast chorôb ako je cukrovka, ochorenie obličiek, vysoký krvný tlak či respiračné ťažkosti.

Prevencia je najlepšia v boji s obezitou, predovšetkým pravidelné váženie psa a návštevy veterinára. Kondícia psa v rámci exteriéru je viditeľná majiteľom pokiaľ vie byť aj v rámci svojho psa objektívny. Váženie každej misky s potravou je ideálna metóda na udržanie správnej kondície vašeho psa.

Problémovými bývajú najčastejšie maškrty alebo odmeny, ktoré majú vyšší obsah tuku, cukru a soli. Tak isto kŕmenie psa ľudskou stravou, takzvane od stola, kde nevieme reálne zhodnotiť akú dávku pes denne dostal. Takisto je množstvo potravín z ľudskej stravy ktoré sú pre psy nevhodné alebo dokonca toxické. Preto je najvhodnejšie kŕmiť psa len potravou pre psy.

Pokiaľ váš pes potrebuje schudnúť, je vhodné postupovať nasledovne:

  1. Zvýšiť psovi aktivitu (pokiaľ trpí problémami s pohybovým ústrojenstvom alebo respiračnými problémami treba to konzultovať s veterinárom)
  2. Zmeniť v kŕmení doterajšiu receptúru na receptúru s nižším obsahom tuku.
  3. Vylúčiť z jedálnička vysoko kaloricke maškrty

Je dôležité aby sa tieto zmeny diali postupne, takže pes nebude pociťovať hlad, nebude trpieť úzkosťou alebo bolesťami z nadmerného pohybu na ktorý nebol zvyknutý. Treba monitorovať úbytok hmotnosti pravidelným vážením.

PSÍ SENIORI

Všeobecne platí, že po dosiahnutí veku 7 rokov, väčšina psov začne javiť známky starnutia. Môžu začať byť pomalší na prechádzkach, spať trochu tvrdšie a môžu začať vyžadovať väčšiu istotu a náklonnosť od svojich majiteľov. So starnutím môžu prichádzať aj známky chorôb napríklad artritídy, cukrovky alebo ochorenia obličiek.

Ako váš pes starne nastáva všeobecný pokles energetických potrieb, jednak kvôli zníženiu fyziologických potrieb ale aj kvôli zníženej aktivite. Preto je dôležité sledovať váhu a poprípade ju podľa potreby meniť. Na fyziologickej úrovni starnutie môže viesť k sérii zmien v tele psa, seniori majú často nižšiu glukózovu toleranciu, menej svalovej hmoty, a zníženú funkciu obličiek (zníženie krvného prietoku obličiek a glomerulárnej filtrácie), imunitnej funkcie, sekrécia hormónov a reakcia, mozgová a enzýmová aktivita a minerálny príjem / homeostáza to všetko môže byť znížené, čo spôsobuje náchylnosť  na ochorenia.

Najdôležitejšou vecou je rozpoznať, keď sa objavia tieto príznaky a faktory. To sa môže značne líšiť v závislosti od plemena, veľkosti psa a jeho individualitou. Nedávna štúdia veterinárov dokazuje že 30% psov vo veku 6-8 rokov vykazovalo príznaky obezity, ale vo veku 12 rokov to bolo už len 5% a v tejto kategórii bolo dokonca 16% jemne pod hladinou optimálnej váhy. Z tohto prieskumu vyplýva že nie všetci psí seniori by mali byť kŕmení light receptúrami.

Požiadavka psov v staršom veku na proteíny je predmetom veľkej diskusie u odborníkov. Väčšina sa zhoduje že potreba proteínov je aj v staršom veku rovnaká pokiaľ nie je prítomná nejaká choroba. Pokiaľ je nejaké ochorenie u psa prítomné, zníženie obsahu proteínov v strave môže pomôcť. Extrémny nedostatok však môže mať za následok zlé hojenie rán, zníženie imunitných funkcií, problém s obnovou buniek. Preto je najvhodnejšie poskytnúť psovi kvalitné bielkoviny v podobe kuracieho a jahňacieho mäsa, avšak nie vo veľkom množstve.

Receptúry s nízkym obsahom fosforu sú odporúčané pre staršie psy. Môžu oddialiť progresiu zlyhania obličiek a sprievodných príznakov. Je však vhodná konzultácia s veterinárnym lekárom nakoľko tieto receptúry nie sú vhodné pre každého psa.